O mnie

ŁYBACKA, Krystyna Maria, polityk, dr nauk matematycznych, nauczyciel akademicki; ur. 10 lutego 1946 r. w Jutrosinie (pow. Rawicz); zamężna. Od 1968 absolwentka Wydziału Matematyczno - Fizyczno - Chemicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
W 1976 obroniła pracę doktorską w Instytucie Matematyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Losowy podział kwadratu). Pracownik naukowo - dydaktyczny Instytutu Matematyki Politechniki Poznańskiej od 1968 do 2014 roku. W latach 1968-91 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego, Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Od 1986 do 1991 była prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Poznańskiej. W latach 1978 -1989 była szeregowym członkiem PZPR. Początki działalności politycznej sięgają lat 90-tych. W 1993 wstąpiła do SdRP. Od roku 1991 posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I, II i III, IV, V ,VI i VII Kadencji. Była zaangażowana w pracach Sejmowych Komisji: Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Komisji Konstytucyjnej; Komisji Obrony; Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych; przewodnicząca Komisji Nadzwyczajnej do Spraw Ratyfikacji Konkordatu; przewodnicząca bilateralnej grupy polsko-francuskiej. Od 1996 przewodnicząca RW SdRP w województwie poznańskim (od 1999 RW SLD w Wielkopolsce). W grudniu 1999 została wiceprzewodniczącą Zarządu Krajowego SLD. W gabinecie Leszka Millera objęła funkcję Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W latach 2004 - 2005 Wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego SLD.
W roku 2014 wybrana na Posła do Parlamentu Europejskiego. Pracuje w Komisji Kultury i Edukacji oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Jest również członkiem Delegacji do komisji współpracy parlamentarnej UE-Rosja i Delegacji do spraw stosunków ze Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO. Z ramienia Parlamentu Europejskiego zasiada w Radzie Dyrektorów ENA - École nationale d'administration. Wielokrotnie nagradzana: trzykrotna nagroda resortowa, Złoty Krzyż Zasługi, Złota Odznaka ZNP, liczne odznaczenia regionalne. Za działalność na rzecz polsko-francuskiej wymiany parlamentarnej odznaczona przez prezydenta Chiraca. Wyróżniona przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego statuetką Hipolita dla Lidera Pracy Organicznej. Konsekwentna i życzliwa w działaniu, uparta optymistka, ceni prawdomówność, mądrość i uczciwość. Obca jest jej nienawiść i polityczna obłuda. Interesuje się: literaturą, filozofią, teatrem i malarstwem. Lubi piesze wędrówki.

PUBLIKACJE:
skrypt: Wybrane metody wnioskowania statystycznego 1982, kilkadziesiąt prac dotyczących zastosowań mat., gł. zastosowań metod probabilistycznych, ogłoszonych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
© 2001-2014
Biuro Poselskie Krystyna Łybacka. ·

Konto na Twitter.com
Zaprasamy na nasz kanał: