Dlaczego akumulator się rozładowuje? Najczęstsze przyczyny braku energii w samochodzie
Samochód może okazać się potrzebny w dowolnym momencie. Każdy kierowca liczy wtedy na to, że jego pojazd bez problemów ruszy i pozwoli dowieść go i pasażerów na wskazane miejsce. Utrudnieniem może stać się jednak rozładowany akumulator, który szczególnie podczas sezonu zimowego może powodować spore kłopoty. Najlepiej w takim przypadku odwiedzić dobry serwis samochodowy, można jednak pokusić się o samodzielną próbę zdiagnozowania problemu. Przedstawimy dziś najczęstsze przyczyny braku energii.
Prąd z akumulatora wykorzystują urządzenia w pojeździe
To zdanie z pozoru błahe, może mieć jednak kluczowe znaczenie w przypadku poszukiwania przyczyny rozładowania. I nie chodzi w nim oczywiście o pobór energii podczas jazdy – to przecież całkiem normalny proces, który rekompensowany jest przez działanie alternatora.
Problem pojawia się w przypadku, gdy po wyciągnięciu kluczyka ze stacyjki, niektóre urządzenia nadal pobierają energię w trakcie postoju. Kilkugodzinne garażowanie pojazdu w tym przypadku może skończyć się niemal całkowitym rozładowaniem baterii. Aby zweryfikować problem, trzeba sprawdzić poziom poboru prądu w stanie spoczynku, co w profesjonalny sposób wykona mechanik samochodowy.
Warto jednak zaznaczyć, że niektóre urządzenia, takie jak czujniki ABS czy chłodnica mogą działać jeszcze kilkanaście minut po wyłączeniu silnika. W ich przypadku jest to normalny proces, którym nie powinniśmy się przejmować. Problemem są podzespoły, które pobierają energię znacznie dłużej.
Uszkodzony alternator? To też jedna z możliwości
Wykorzystywana energia z akumulatora jest uzupełniana poprzez pracę alternatora w trakcie jazdy. W przypadku, gdy jest on uszkodzony, lub działa w mniej wydajny sposób, dostarczanej energii może brakować. Prowadzi to do częściowego lub całkowitego rozładowania baterii.
Można w łatwy sposób sprawdzić, czy alternator działa poprawnie. W przypadku, gdy zaobserwujemy spadki obrotów lub delikatne przygasanie świateł podczas włączania dodatkowych urządzeń, może to świadczyć o zbyt niskim napięciu prądu wytwarzanego przez alternator. Profesjonalną kontrolę tego elementu przeprowadzi jednak dobry mechanik. Kraków jest miejscem, w którym nie trudno takiego znaleźć.
Nieodpowiedni akumulator też może się rozładować
Źle dobrany akumulator również może wpłynąć na częste problemy z energią w pojeździe. Wymieniając baterię warto przede wszystkim sugerować się wskazówkami podanymi przez producenta danego modelu pojazdu. Akumulator o niższej pojemności może szybciej się rozładować i nie będzie on zapewniał wystarczającej ilości energii do obsługi pojazdu. Z kolei zbyt duża pojemność może powodować brak możliwości całkowitego naładowania akumulatora a przez to zmniejszenie jej wydajności.