Laser – jak działa w kontekście zdobienia szkła?
Wśród podstawowych technik zdobienia szkła coraz częściej wymienia się również laserowanie. To stosunkowo tani proces, dzięki któremu można z łatwością przygotować skomplikowane motywy i wzory. Laserowe zdobienie butelek szklanych pozwala uzyskać nieograniczoną ilość intensywnych kolorów, które przez długi czas mogą utrzymywać się na powierzchni szkła. Sprawdzimy w tym artykule, jakie są inne zalety stosowania tej technologii zdobniczej.
Na czym polega zdobienie laserem?
Obróbce takiej zwykle poddawane są butelki i opakowania szklane, na których wykonano już wcześniej malowanie lub metalizację. Za pomocą odpowiedniej wiązki światła lasera przygotowuje się w następnym kroku precyzyjne wzory, zgodnie z zaplanowanym projektem.
Laserowanie butelek jest w pełni automatycznym procesem. Wiązka lasera powodować może odparowanie fragmentów metalowej warstwy, zmianę jego odcienia barwy, a także wprowadzenie grawerunku. Wbrew pozorom, nie jest to jednak technika, która w znacznym stopniu uszkadza strukturę szkła.
Skomplikowane motywy stworzone w bezpieczny sposób
Zdobienie butelek laserowaniem, pomimo wątpliwości jest bezpieczną techniką. Zwykle podczas stosowania tej metody odpowiednio dobiera się pasmo lasera oraz jego natężenie, aby wpłynął on jedynie na odparowanie zewnętrznej powłoki barwnej, lub fragmentu struktury szkła w przypadku grawerunku.
Wykorzystując technikę laserowania, można przygotować grawerunek na całej powierzchni szkła. Również na trudno dostępnych miejscach, takich jak denko czy szyjka naczynia można przygotować barwne dekoracje i grawerunki. Istnieje również opcja wykonania grawerunków na chropowatej matowej powierzchni elementu.
Laserowanie ma sporo zalet
To technologia zdobienia, która może być wykorzystana do przygotowania barwnych butelek szklanych na potrzeby przemysłu spożywczego i luksusowego. Do podstawowych zalet tej techniki należy:
- stosunkowo niższy koszt przygotowania motywów barwnych,
- duża różnorodność stopnia skomplikowania wzorów i możliwość przygotowania detali z najdrobniejszymi szczegółami,
- możliwość wykonania dekoracji na całej powierzchni butelki w tym w miejscach najtrudniej dostępnych (na przykład laserowanie denka szyjki butelki, laserowanie na powierzchniach grawerowanych i nierównych),
- niewielka inwazyjność metody zdobniczej,
- trwały efekt zdobienia i szeroka gama wariantów kolorystycznych.