Ile kosztuje badanie witaminy D w organizmie? Słów kilka o przebiegu badania

unnamed file 5

To jedna z ważniejszych witamin, która pośrednio odpowiada za większość procesów naszego życia. Mowa oczywiście o witaminie D, której niedobór, może znacznie wpłynąć na nasz stan zdrowia. Ten mikroelement wspiera odporność organizmu, odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, a także wpływa na stan naszych kości. W przypadku podejrzenia jej niedoboru warto wykonać test na zawartość witaminy we krwi. Jak się go przeprowadza?

Objawy wskazujące na nieprawidłową zawartość witaminy D

Poradnie specjalistyczne Nowa Ruda najczęściej spotykają się z sytuacją, gdy pacjent cierpi na niedobór witaminy D. W tym przypadku mogą pojawić się dotkliwe objawy, takie jak bóle kości, mięśni czy bezsenność. Charakterystyczne dla braku właściwej zawartości witaminy D jest również szybkie przemęczanie się oraz problemy z nadciśnieniem. Taki pacjent bardzo  często skarży się na choroby przyzębia, nadwagę oraz ogólne osłabienie.

Rzadziej występuje nadmiar witaminy D. Zwykle wiąże się on z przedawkowaniem suplementów diety lub preparatów leczniczych, które zawierają znaczne ilości tej substancji. Charakterystycznymi objawami takiego stanu są:

  • nudności i wymioty,
  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu i częste zaparcia,
  • nadmierne pragnienie,
  • ból brzucha.

Jak przebiega badanie?

Badanie zawartości witaminy D przeprowadza się na podstawie krwi pobranej z żyły łokciowej pacjenta. Jak przy każdym pobieraniu, na ramieniu pacjenta zaciskana jest opaska, oraz przeprowadzane jest odkażenie skóry.

Test przeprowadza się na podstawie skierowania, które może wydać przychodnia Nowa Ruda. Nie jest to badanie rutynowe, w związku z czym przeprowadzane jest u pacjentów, u których wystąpią poszlaki wskazujące na nieprawidłowy stan D-3 w organizmie. To badanie jest kluczowe w przypadku diagnostyki zaburzeń związanych z funkcjonowaniem gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Do przeprowadzenia testu nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Warto jedynie odwiedzić placówkę w godzinach porannych. Przed badaniem nie trzeba być na czczo, eksperci sugerują, aby przed samym testem zjeść odpowiedni posiłek. Przed pobraniem krwi trzeba jednak poinformować o przyjmowanych przez pacjenta środkach medycznych.

Ile kosztuje test?

Zwykle, cena badania zależy od stawek, które zaproponują przychodnie specjalistyczne. Standardowe koszty pobrania krwi wahają się od 80 do 100 zł. Plusem jest stosunkowo duży dostęp do badania – większość prywatnych gabinetów specjalistycznych zapewnia przeprowadzenie takiego testu.

Można również wykonać test na witaminę D w ramach funduszu zdrowotnego. Jednak dotyczy to jedynie sytuacji, w której badanie zostało zlecone przez lekarza specjalistę z poradni endokrynologicznej lub placówki zajmującej się zaburzeniami metabolicznymi.