Jak często można robić rtg zębów? Badanie polepszające diagnostykę

unnamed file 3

Wizyta stomatologiczna to nie tylko samo bezpośrednie leczenie zębów. Często, żeby zobrazować, co tak naprawdę się dzieje konieczne, jest wykonanie rtg zęba. Czy częstotliwość tego badania jest ograniczona? Każdy lekarz stomatolog, powinien zwrócić na to uwagę i przeprowadzić wywiad na temat poprzednio wykonywanych badań.

Ilość zdjęć rtg zależy od prowadzonego leczenia

Wiele osób zastanawia się ile razy w ciągu roku, można wykonać rtg zębów Białystok. Odpowiedz nie, jest jednoznaczna, ponieważ zależy to od prowadzonego leczenia oraz lekarza, który się tym zajmuje. Oczywiście im mniej, tym lepiej, jednak ilość badań może wzrosnąć z różnych powodów.

Stomatolog nie zawsze jest w stanie zobaczyć, co tak naprawdę się dzieje wewnątrz zęba. Dlatego w wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie rentgena. Co więcej, zdjęcie rtg zębów Białystok, w niektórych sytuacjach konieczne jest także po zakończonym leczeniu w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku.

Tak więc nie ma potrzeby, aby się martwić o promieniowanie, ponieważ każdy dentysta ma odpowiednią wiedzę na ten temat i z pewnością nie narazi swojego pacjenta na utratę zdrowia. Obecnie aparaty używane to tego typu badań są tak nowoczesne, że istnieje możliwość ustawienia odpowiedniej dawki promieniowania. Takie udogodnienie dotyczy najczęściej dzieci i kobiet ciężarnych.

Zdjęcie panoramiczne, wyłącznie na zlecenie lekarza

Powyższy rodzaj badania musi być wykonany wyłącznie wtedy, kiedy stomatolog skieruje pacjenta na zdjęcie panoramiczne zębów Białystok. Nie powinno się decydować o nim samemu, gdyż w niczym nam się to nie przyda, a konkretne informacje potrzebne są jedynie lekarzowi.

Obraz z tego zdjęcia ukazuje wszystkie zęby, a wskazaniami są zazwyczaj duża próchnica lub zakładanie aparatu ortodontycznego. Przebieg badania jest taki sam, jak zwykłe rtg Białystok. Różnica dotyczy jedynie tego, czy prześwietlenie zębów Białystok ma na celu ukazanie całego uzębienia, czy jego część.

Rtg zęba, a ciąża

Szczególny niepokój, jeżeli chodzi o rentgen zębów towarzyszy kobietom w ciąży. Jak wiadomo promieniowanie, ma niekorzystny wpływ na rozwijające się dziecko. Jednak, czy jego wykonywanie w tym stanie jest surowo zabronione?

Otóż nie! Ważne jest wtedy prawidłowe zabezpieczenie okolic, gdzie znajduje się płód. Dzięki temu ciężarna może być spokojna o swoje nienarodzone jeszcze dziecko.

Dentyści zwracają szczególną uwagę na to, czy kobieta jest w ciąży. Jeżeli okaże się, że pacjentka spodziewa się dziecka, to jeżeli jest to możliwe, rezygnują z takiego badania, i zalecają je wyłącznie w ostateczności.