Frak męski jako wyznacznik eleganckiego mężczyzny

Frak męski jako wyznacznik eleganckiego mężczyzny

Prawie trzysta lat temu, w połowie wieku XVIII frak był dziennym strojem męskim. Dopiero sto lat później zaczęto szyć go z czarnego eleganckiego sukna i od tamtej pory wszedł w regułę stroju wieczorowego. Do dziś zmieniło się o tyle, że frak stał się jednym z najbardziej eleganckich i prestiżowych strojów męskich. Istotne jest, że dobrze skrojonego fraka nie można kupić w sklepie. To strój, który tylko dobry krawiec potrafi odpowiednio uszyć.

Elegancja tylko na wieczór

Różnica między garniturem, a frakiem widoczna jest od pierwszego spojrzenia. Do noszenia garnituru współczesny mężczyzna jest przyzwyczajony, jak do noszenia dżinsów. Frak jednakże jest takim strojem, do którego należy nauczyć się wpierw zasad eleganckiego poruszania się i zachowania. Jest kilka prostych zasad, które musi spełnić mężczyzna noszący frak.

Przede wszystkim frak należy nosić po zmroku, z wyłączeniem takich okazji jak audiencja u króla, papieża lub na eleganckiej gali. Jest absolutnie niemożliwe, by ubrać się we frak w ciągu dnia. Tu warto zaznaczyć, że nawet pan młody wybierając frak na swój ślubny strój musi brać pod uwagę czy ceremonia odbędzie się wieczorem.

Frak jest również obowiązkowym strojem w wielu zawodach, takich jak dyrygent, muzyk w filharmonii, czy kelner w eleganckiej restauracji.

Odpowiednie dopasowanie reszty ubioru

W skład fraka wchodzą marynarka, spodnie z lampasami i kamizelka. Marynarka z długimi tylnymi połami jest uszyta z czarnej dobrej jakościowo wełnianej tkaniny. Doskonale układa się podkreślając smukłą linię pleców, a w związku z tym elegancki pan powinien przed założeniem fraka ponosić kilka tomów encyklopedii na głowie przez kilka godzin, tak aby tą strzelistość sylwetki i dumny wygląd zachować.

Przód marynarki zwieńczony jest wyłogami ozdobionymi atłasem lub satyną oraz guzikami po obu stronach. Marynarka zawsze powinna być rozpięta.

Kolor fraka – zawsze ta sama czerń i biel

Czarny kolor wierzchnich elementów, biała kamizelka z pikowanej bawełny, biała koszula oraz biała muszka to najbardziej klasyczne połączenia oddające elegancki wygląd. Do tego czarne lakierki, obowiązkowe długie czarne skarpetki. Z dodatków wymienić jeszcze należy zegarek, ale na łańcuszku i białą poszetkę z jedwabiu.

Spotkać można oferty w ekstrawaganckiej kolorystyce, lecz klasyczne połączenie bieli i czerni stanowi wyznacznik klasy i stylu. Dopiero tak wystrojony dżentelmen, potrafiący lekko i elegancko obnosić się w bardzo wymagającym stroju zawsze przykuje oczy. Pomimo, że wieki płyną, frak pozostaje prawie nie zmieniony i należy do najwyższej klasy elegancji.